Empire State Building – amerykański drapacz chmur

Do nie dawna wysokość budowli nie była wcale najważniejsza. Gruntem było, by była ona użyteczna i spełniała swoje podstawowe zadania. Obecnie jednak najznamienitsi architekci z roku na rok prześcigają się w kreowaniu niesamowicie wymyślnych kształtów budynków oraz ich możliwie jak najwyższej wysokości.

Jednym z najwyższych budynków ulokowanych na całym globie jest Empire State Building – ogromnych wielkości wieżowiec znajdujący się na terenie Stanów Zjednoczonych, a konkretnie w jednym z najbardziej znanych miast na świecie – w Nowym Jorku. Jest to również jego najznamienitszy symbol, co wcale nie dziwi, bowiem widać go niemalże z każdego jego punktu, ponieważ góruje nad miastem. To właśnie w tym budynku mieszczą się siedziby największych amerykańskich nadawczych stacji telewizyjnych oraz radiowych.

Jeżeli jesteś w Nowym Jorku, koniecznie musisz dostać się na szczyt wieżowca Empire State Building, albowiem to właśnie z tego miejsca można podziwiać najpiękniejsze widoki roztaczające się nad miastem. Szczególnie pięknie prezentują się one w nocy i wieczorami, gdy latarnie oświetlają ulice i inne budynki nigdy nie kładącego się spać miasta, ale nie tylko, ponieważ w promienny dzień, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych widoczność sięga nawet stu kilometrów, obejmując przy tym teren czterech stanów Ameryki.

Szczyt budynki Empire State nie jednokrotnie wykorzystywany był podczas kręcenia kluczowych scen dla wielu amerykańskich produkcji telewizyjnych i kinowych. Ten fakt wcale nie dziwi, bowiem miejsce to wygląda niezwykle romantycznie w blasku zachodzącego księżyca, stąd zapewne upodobanie do wykorzystywania go podczas kręcenia romantycznych scen w komediach, dramatach czy serialach.

Pomimo faktu, iż budynek Empire State mierzy ponad czterysta czterdzieści trzy metry, nie jest on ani najwyższym wieżowcem w Stanach Zjednoczonych, ani na świecie. Pod względem globalnym, Empire znajduje się dopiero na dwudziestym piątym miejscu. Na rankingowej pozycji Nowego Jorku znajduje się jednak na pozycji trzeciej, a w całych Stanach, na ostatnim stopniu podium.

Na terenie całego świata ulokowanych jest kilka budowli, które swoim kształtem niesamowicie przypominają nowojorski Empire State Building. Są to między innymi: Siedem Sióstr (budynek postawiony w stolicy Rosji, jeszcze za czasów życia Józefa Stalina), socrealistyczny Pałac Kultury i Nauki, ulokowany w Warszawie, Penobscot Building wybudowany w Detroit w pierwszej połowie dwudziestego wieku czy pokryty szkłem Torre Latinoamericana w stolicy Meksyku.

Wieżowiec Empire State Building został wybudowany w pierwszej połowie dwudziestego wieku, a oddany do użytku, konkretnie pierwszego maja 1931 roku. Przez ponad czterdzieści lat, był on uważany za najwyższy budynek postawiony na terenie Nowego Jorku, a po zamachu terrorystycznym, kiedy to zniszczone zostały wieże World Trade Center w 2001 roku, na krótko odzyskał ten tytuł. Budynek Empire State Building składa się z ponad stu pięter, w tym jednego podziemnego. Wieżowiec znalazł się także na zaszczytnym miejscu listy siedmiu cudów współczesnego świata.

Budowla została zaprojektowana w stylu art deco przez Shreve, Lamb & Harmon Associates. ESB ma charakterystyczny kształt stożka, a jego fasada odznacza się na tle innych podobnych drapaczy chmur, klasyką. Wypełniają go głównie pomieszczenia biurowe, w których pracuje niemalże piętnaście tysięcy osób.

Dodaj komentarz