Koloseum – budowla z historią w tle

Każdy budynek ma swoją historię. Są takie, których losy są stale nieodgadnione i stanowią nie lada zagadkę nawet dla największych historyków i znawców tematu, którzy od kilku już wieków starają się ją rozwiązać, jednak ona wciąż pozostaje tajemnicą. To właśnie takie miejsca są jednymi z najchętniej odwiedzanych przez turystów, bez względu na ich lokalizację czy położenie. Ich zwiedzenie jest bowiem mistycznym doznaniem, wczuwając się w stare mury można wyczuć atmosferę i choć w minimalnym stopniu odgadnąć to co czuli inni ludzie będący tam przed nami te kilkadziesiąt lat wcześniej. Bowiem każdy człowiek nosi w sobie pierwiastek ciekawości i chęci do zgłębiania i odkrywania coraz to nowych miejsc i przeżywania kolejnych, dotąd nie znanych doznań. Idealnym pomysłem, by dać upust takim emocjom jest zwiedzanie zabytków liczących sobie kilkanaście wieków. Szczególnie dużą liczbę takich starych, a za razem wciąż w miarę dobrze zachowanych miejsc odnaleźć można na terenie Europy: w Grecji lub Włoszech, gdzie żyły i rozwijały wszystkie dziedziny życia najstarsze istniejące cywilizacje ludzkie.

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie jest rzymskie Koloseum, określane niegdyś jako Amfiteatr Flawiuszów. Budynek ten został wzniesiony około siedemdziesiątego do osiemdziesiątego roku naszej ery, dokładna data nie jest niestety znana. Z pewnością jednak jej pomysłodawcą i fundatorem byli cesarze z dynastii Flawiuszów.

Niestety ta jakże zabytkowa budowla została poważnie uszkodzona w 445 roku z powodu trzęsienia ziemi, które nawiedziło Rzym. Niecałe sto lat później udało się tam jednak zorganizować ostatnie igrzyska. Niestety, w czternastym wieku Koloseum zostało ponownie zniszczone z tego samego, atmosferycznego powodu i w jego wyniku zniszczeniu uległa zewnętrzna część południowej ściany osławionego Koloseum. Co ciekawe, już od drugiej połowy osiemnastego wieku, w każdy kolejny Wielki Piątek w okresie wielkanocnym, w byłym Amfiteatrze Flawiuszów odbywają się wielkie obchody Drogi Krzyżowej, prowadzone przez papieża. Całkiem nie dawno, w 2007 roku, Koloseum zostało uznane i wpisane na listę siedmiu nowych cudów świata.

Historia związana z tym jakże starym i zabytkowym budynkiem, jakim jest Amfiteatr Flawiuszów jest bardzo długa i dość rozbudowana. Niegdyś było to bardzo ważne miejsce. Odbywały się na jego terenie między innymi walki gladiatorów czy polowania na dzikie zwierzęta. W latach swojej świetności, Koloseum pomieścić mogło nawet pięćdziesiąt tysięcy widzów. Amfiteatr ma kształt elipsy, a elementy jego kondygnacji są wybudowane w stylu toskańskim, jońskim oraz korynckim.

Dodaj komentarz