Te zdumiewające konstrukcje

Budynki – one zdobią ulice naszych miast. Na okrągło je mijamy i w większości przypadków one nas nie zadziwiają. Ot, zwykłe budowle jakich pełno. Szkoły, bloki mieszkalne, domki, biurowce, czasem kamienice dla urozmaicenia itp. Ale są na świecie budowle inne. Wśród nich jest słynna piramida Cheopsa. Jest to ogromna konstrukcja zadziwiająca swoimi rozmiarami, a znad niej patrzy na nas kilka stuleci. Ale to nie jedyna zdumiewająca konstrukcja.

W miejscowości Giza w Egipcie, na płaskowyżu znajduje się niesamowita konstrukcja. A jest nią słynna już Piramida Cheopsa. Nazywa się ją również piramidą Chufu albo piramidą Wielką. Została ona zaprojektowana jako grobowiec dla faraona Cheopsa, co było częstym zjawiskiem w tamtych czasach. Wysokość tej piramidy to około 140 metrów. Jest to imponująca konstrukcja widoczna z oddali. Zwłaszcza z uwagi na jej piramidalny kształt. Masywna u dołu wąska u góry. Zbudowana z wielu wapiennych bloków, paru milionów. Łączna masa piramidy to ponad sześć milionów ton, tak się ją określa. Piramida ta została ukończona w roku 2560 przed naszą erą.

Ta piramida prezentuje się okazale zarówno z zewnątrz, jak również wewnątrz. Ciekawy układ korytarzy, korytarze łączące, Zstępujące i Łączące, pasaż, Wielka Galeria i inne ciekawe elementy architektoniczne powodują, że piramida ta jest miejscem godnym odwiedzenia. To będą niezapomniane chwile w jej wnętrzu.

Skupmy się teraz na innej światowej budowli, która powstała nieco później. Chodzi tutaj o zdumiewającą konstrukcję o nazwie Sobór Wasyla Błogosławionego, która znajduje się w Moskwie. Ściślej rzecz ujmując znajduje się ona na słynnym Placu Czerwonym obok Kremla. A więc wśród znanych budowli. Zbudowano ją z inicjatywy cara Iwana Groźnego, aby uczcić zwycięstwo nad kazańskimi Tatarami. Przy czym nie jest do końca jasne kto właściwie przyczynił się do jej zaprojektowania. Często wymienia się nazwisko Postnika Jakowlewa, ale zdaniem niektórych badaczy również włoscy mistrzowie mieli swój znaczący wkład w postanie tejże budowli.

Sobór ten to duży kompleks, na który składa się osiem cerkwi. A są nimi : cerkiew Cypriana i Justyna, cerkiew Trzech Świętych Hierarchów, Grzegorza Ormiańskiego, Wejścia do Jeruzalem, Troicka, Nikołaja Welikoreckogo, Aleksandra Świrskiego oraz Warłaama Chutyńskiego. A czemu osiem cerkwi? Dlatego, że walka o stolicę państwa tatarskiego – Kazań trwała osiem dni.

Sobór zachwyca swoją architekturą i kolorystyką. Zobaczymy tam arkadowe przejścia, kopuły, kolorowe dekoracje, dzwony itp. W jednej sekcji znajdziemy kolekcję broni z czasów Iwana Groźnego. Jest to godna odwiedzenia perełka architektoniczna.

To tylko dwa przykłady budowli, które zachwycają cały świat i są miejscem światowych pielgrzymek. Jeżeli lubimy zwiedzać to warto sobie o nich dokładniej poczytać i pozwiedzać świat. Oczywiście jeżeli mamy taką możliwość. A na całym świecie znajdą się piękne i oryginalne budowle. Warto wspomnieć choćby o rzymskim koloseum będącym słynnym amfiteatrem. Tam odbywało się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. O ile walki gladiatorów czy sceny pożarcia przez lwy można tak określać.

Na świecie powstawały również inne budowle, które będą zachwycały swoim pięknem każdego, kto obok nich przejdzie. Budowle nawiązujące do stylu i historii danego miejsca. Do historii ponieważ różne były motywy, które stały za ich wzniesieniem.

Dodaj komentarz