Zdumiewające dawne i współczesne

Na przestrzeni dziejów powstawało wiele oryginalnych budowli. Niektóre z nich do dziś zadziwiają swoim pięknem. Niektóre powstały całkiem współcześnie. A każde z nich jest symbolem swojej opoki albowiem ich wzniesieniu towarzyszyła jakaś koncepcja.

Przejdźmy do Rzymu, tego współczesnego i zarazem tego dawnego albowiem starożytni Rzymianie pozostawili coś, co jest symbolem epoki. A mowa tutaj jest o rzymskim Koloseum, zwanym również Amfiteatrem Flawiuszów. Ta druga nazwa jest nawet nazwą bardziej oficjalną. Zresztą w istocie jest to amfiteatr. Wzniesiono go w latach 70 – 80 naszej ery. Obwód tej ogromnej budowli to około 520 metrów. Ta elipsa, bo taki jest jej kształt, osiąga wysokość 48,5 metrów. Koloseum ma kształt elipsy nie koła. Długość tejże elipsy to koło 190 m. Natomiast szerokość to jakieś 156 m.

Koloseum pełniło funkcję rozrywkową. Niczym ogromny stadion mieściła czterdzieści parę tysięcy ludzi. A mieścili się oni na czterech kondygnacjach. I oglądali oni przedstawienia w postaci walk gladiatorów, ludzi pożeranych przez lwy lub inne drapieżne zwierzęta itp. To tutaj rzucono na pożarcie pierwszych chrześcijan po tym, jak zarzucono im podpalenie Rzymu. Czy zarzut był słuszny? W tamtym czasie często dochodziło do podpaleń i trudno jednoznacznie stwierdzić, że to właśnie chrześcijanie zawinili.

Ale Koloseum to nie tylko wielka przestrzeń dla widowni. Aby widownia mogła czuć się w niej dobrze należało ją odpowiednio urządzić. Koloseum posiadało galerię komunikacyjną i cały system podziemnych korytarzy. Główną część stanowiła arena, na której wszystko się działo. Poza tym w skład koloseum wchodziły bufety, klatki dla zwierząt, pomieszczenia dla gladiatorów, szatnie, a nawet natryski. Jak więc widać była to kompleksowa budowla.

Od strony zewnętrznej Koloseum również prezentuje się okazale. Co jest typowe dla budynków z tamtej epoki posiada ona bardzo ciekawy styl architektoniczny. Koloseum to z pewnością dzieło sztuki inżynieryjnej i architektonicznej, które przetrwało swoją epokę. A nawet w dzisiejszych czasach może stanowić ciekawostkę dla niejednego inżyniera.

Przejdźmy jednak do współczesnych czasów. W mieście Nowy Jork, na 350 5th Avenue mieści się pewne wielka i znana konstrukcja. A chodzi tutaj o Empire State Building. Wysokość tego liczącego 102 kondygnacje budynku to 381 metrów. Bez anteny. Z anteną umieszczoną na dachu jego wysokość to około 440 metrów. Jest to wysoka budowla. Empire State Building to swoisty symbol Nowego Jorku.

Jeżeli poszukamy to znajdziemy na świecie znacznie więcej tego typu konstrukcji. W każdym zakątku świata występują jakieś zdumiewające budowle, które zachwycają i jednocześnie coś symbolizują. I oczywiście pełnią jakieś funkcje. Komercyjne, rozrywkowe lub inne. Świat jest pełen cudów.

Dodaj komentarz