Planowana budowa domu to ogromna inwestycja finansowa, bez względu na to, jaki dom jest tym, o którym całe życie marzyliśmy.
Precyzując, czy będzie to jednopiętrowy dom wolnostojący czy będzie to dom dwupiętrowy z garażami podziemnymi albo malutki domek z garażem wolnostojącym, to zawsze trzeba liczyć się z wydatkiem liczonym w setkach tysięcy złotych. Zatem, budując swój dom, czy nie warto pomyśleć o tym, na czym można by w przyszłości zaoszczędzić? Być może warto policzyć, sprawdzić i porachować, żeby wiedzieć jak zbudować dom i jakiego użyć zasilania, żeby wyszło jak najtaniej. Po prostu weźmy pod uwagę to, ile możemy zaoszczędzić, jeśli zastosujemy się do mądrych technologii będących bardzo oszczędnymi w wykorzystywaniu energii różnego pochodzenia. Jeżeli myśli się o budowie, a dom ma być nowoczesny to dzisiaj synonimem wyrażenia „domy nowoczesne” jest wyrażenie domy energooszczędne. W dobie dzisiejszych kosztów utrzymania domu możliwości zaoszczędzenia na wielu różnych kosztach jest naprawdę godna uwagi. Jednak uważajmy, bo nie każdy projekt nowoczesnego domu to projekt, który będzie oferował dom naprawdę oszczędny względem energii. Bo domy energooszczędne to jest spójna technologia wykorzystana w wielu aspektach budowy całego domu począwszy od fundamentów a na dachu kończąc. Duże znaczenie będzie odgrywać zwłaszcza dach, na którym zamontowana powinna zostać cała fotowoltaika, ale jeszcze większe znaczenie mogą mieć przestronne okna, które będą umożliwiały pełne wykorzystanie naturalnej energii słonecznej.
No dobrze, ale od czego właściwie zacząć, jeśli chce się postawić dla siebie dom, który będzie mocno oszczędzał na energii? Można po prostu zainwestować więcej pieniędzy i zatrudnić do budowy takiego domu profesjonalną firmę. Niech to nie będzie firma budowlana, ale firma, która para się właśnie budowaniem domów pasywnych. Jeśli chcemy inaczej nazwać domy energooszczędne to mówimy właśnie o domach pasywnych. Takich firm, które budują taki dom od samych podstaw, na chwilę obecną w Polsce jest kilkadziesiąt, ale tylko kilka jest wartych zaufania. Bo przy budowaniu domu trzeba ufać firmie, której się zapłaci tyle pieniędzy za jego postawienie. Jeśli Wasz dom ma postawić firma, to na pewno ona właśnie zajmie się wszystkim od podstaw. Takie domy najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego albo drzewa, wobec czego większość jego elementów wykonywana jest gdzieś na halach produkcyjnych, a całość jest składana na fundamentach wylanych na działce budowlanej, na której dom ma stanąć. Budowane w ten właśnie sposób domy energooszczędne wychodzą najdrożej, ponieważ tak naprawdę zupełnie nic nie interesuje osoby, która w tym domu będzie zamieszkiwać.
Drugim sposobem na postawienie takiego domu jest oczywiście zamówienie odpowiedniego projektu w biurze projektowym bądź architektonicznym. W takim projekcie, który na pewno będzie kilkukrotnie droższy od zwyczajnego projektu, uwzględnione muszą zostać wszystkie możliwe informacje dotyczące samego procesu budowy domu oraz materiałów, jakie mają być użyte do przeprowadzenia całej budowy. Można powiedzieć, że są to wtedy domy energooszczędne budowane na własną rękę. W każdym przypadku niezbędna będzie wizyta specjalisty, który zajmuje się wystawianiem certyfikatów energooszczędności. Taki certyfikat to nie tylko podstawa do otrzymania z gminy bądź urzędu miasta dofinansowania, ale również niezbędny dokument do późniejszej sprzedaży takowego domu. Zatem warto zbudować cały dom dokładnie z zaleceniami projektanta czy architekta i z użyciem dokładnie takich materiałów, jakie zostały rozpisane w projekcie.
To, co kiedyś było niemożliwe, dzisiaj staje się bardzo realne. Mowa oczywiście o tym, że domy energooszczędne umożliwiają zaoszczędzić sporo pieniędzy dzięki pełnemu wykorzystaniu energii naturalnej i odnawialnej. Co więcej, każdy kto ma taki dom wie, że ciepło pochodzące od słońca jest w nim wykorzystywane do maksimum. Cechy, które na pewno wyróżniają taki dom to ogromne okna, które odsłaniają widok praktycznie na cały dom oraz właśnie wspomniane wcześniej panele słoneczne na dachu. Okna umożliwiają doskonałą gospodarkę cieplną w takim domu w słoneczne dni ale zimowe. Skutecznie nagrzewają dom, dzięki czemu nie trzeba praktycznie w ogóle ogrzewać go piecem centralnego ogrzewania. Co więcej, ogromne okna umożliwiają też zachowanie chłodu w pokoju w dni letnie i bardzo upalne. Wszystko dlatego, że zamontowane są zewnętrzne rolety, które w gorące dni opuszcza się do minimum, żeby jak najmniej ciepła wpadało do środka domu. Panele słoneczne z kolei umożliwiają nagrzewanie wody bieżącej jedynie za pomocą światła słonecznego. Dzięki czemu woda do umycia naczyń czy do wykąpania się jest zawsze ciepła.
Rozwiązania, jakie stosuje się projektując domy energooszczędne, można śmiało określić, jako doskonałe technologicznie i nadzwyczajnie oszczędne. To się może wydawać wręcz mało prawdopodobne, ale w krajach skandynawskich w takich domach nie używa się praktycznie w ogóle ogrzewania centralnego, pomimo, że ten kraj nie jest wcale najcieplejszy. Ale świecące słońce nagrzewa dosyć dobrze wszystko, co jest w środku domu, dzięki czemu każdy domownik odczuwa naturalne ciepło wyemitowane przez promienie słoneczne. To doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza, że w na przykład w Szwecji wszystkie domy ogrzewane są energią elektryczną, której ceny należą do jednych z największych w całej Europie.