Projektowanie i budowa wieżowców to niezwykłe przedsięwzięcie

Zbudowanie domu jednorodzinnego albo budynku dla firmy albo na przykład kilkupiętrowego budynku mieszkalnego – to są wyzwania zarówno dla architektów jak i dla firmy budowlanej, która będzie zajmować się budowaniem takich budynków.

Wyzwania, które muszą zostać zrealizowane przez najwyższej klasy specjalistów, znających się na swoich pracach od przysłowiowego a do przysłowiowego zet. Każde biuro projektowe, każdy architekt czy każda firma budowlana – wszystko musi działać tak precyzyjnie jak szwajcarski zegarek. Jeśli przy budowie, na dowolnym jej etapie, coś zaszwankuje albo nie zadziała to cała budowa może posypać się jak domek z kart a cała inwestycja może po prostu legnąć w gruzach. Można temu zapobiec stawiając na najlepszych fachowców w swoich dziedzinach. No dobrze, to co powiecie na temat budowania ogromnych wieżowców, takich, które od podstaw do dachu mają nawet po kilkaset metrów? To jest już prawdziwe mistrzostwo świata, fenomenalne wyzwanie nad którym pracują tysiące albo i nawet dziesiątki tysięcy ludzi. Ludzi, którzy w swoich dziedzinach są największymi profesjonalistami. Osoby odpowiedzialne za konstrukcje wieżowców muszą mieć wiedzę i praktykę stosowaną przez wiele długich lat. W przypadku budowy tak bardzo wymagających konstrukcji każdy element musi działać bez najmniejszych zarzutów. Żadna, nawet najmniejsza sytuacja awaryjna nie ma prawa pojawić się podczas trwania całej budowy, a jeśli takowa się przydarza to jej usunięcie nadzoruje grupa największych specjalistów w danej dziedzinie. Wystarczy przyjrzeć się dokładnie jak wyglądają konstrukcje wieżowców najwyższych na świecie. Słynny wieżowiec w Dubaju ma ponad osiemset metrów wysokości a jego budowa trwała prawie dekadę. Czy ktoś jest sobie w stanie wyobrazić to jak wielka odpowiedzialność ciąży na tych, którzy pracowali nad jego konstrukcją i jego budową?

Ale zacznijmy od początku. Niech inspiracją będzie dla tego artykułu kraj, który na budowie wyeksponowanych i przebogatych hoteli zna się jak nikt inny. Kraj arabskich szejków i multimiliarderów, którzy mogą pozwolić sobie na zrealizowanie swojej każdej zachcianki. Mowa oczywiście o Dubaju, bo właśnie tam znajduje się najwyższy na świecie wieżowiec liczący sobie grubo ponad osiemset metrów wysokości. To właśnie w tym kraju do budowania wieżowców zatrudnia się tysiące najlepszych specjalistów z branży budowlane na świecie. Jednak konstrukcje wieżowców w Dubaju wymagają o wiele więcej pracy aniżeli w każdym innym miejscu na ziemi. Wszystko dlatego, że miasto to, a właściwie jeden z Emiratów położone jest praktycznie na pustyni. Jeśli ktoś nie wie to właśnie na pustyni powstaje blichtr rozpoznawalny i podziwiany na całej kuli ziemskiej a najpewniej i w kosmosie również. I właśnie w związku z tym, że pod miastem tym leży piasek a nie ziemia to właśnie tutejsze konstrukcje wieżowców są najbardziej wymagającymi pod względem technologii i sposobu wykonania. Postawienie stabilnego i trzymającego się pionu wieżowca na pustyni gdzie wieje silny wiatr to prawdziwe wyzwanie i ogromne przedsięwzięcie. Nie ma się czemu dziwić, że szejkowie arabscy nie żałują pieniędzy na inżynierów ściąganych z całego świata. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że ten najwyższy wieżowiec ma prawie kilometr wysokości i postawiony jest na piasku to co pomyślimy sobie w pierwszej kolejności? No właśnie, więc nawet trudno jest sobie wyobrazić to, jak bardzo tak ogromne konstrukcje wieżowców muszą być dobrze zbudowane. Wszystkie technologie zastosowane w budowie takowych konstrukcji muszą prowadzić do jednego – wieżowiec ma być stabilny i nieruchomy, a nawet największy wiatr nie ma prawa wpłynąć na jego konstrukcję. To prawdziwe wyzwanie, którego nie dałoby się zrealizować bez najlepszych na świecie budowniczych. Ale kogo jak nie właśnie Emirów stać jest na zatrudnienie największych na świecie speców od budowlanki.

Na uwagę zasługuje jeszcze to, w jaki sposób konstrukcje wieżowców wyposaża się w instalacje je chłodzące, czyli w pospolicie nazywane u Nas klimatyzacje. Nawet u nas w Polsce taki wieżowiec nie mógłby przetrwać bez klimatyzacji, a co dopiero wieżowiec postawiony na pustyni, gdzie temperatura sięga pięćdziesięciu kresek na rtęciowym termometrze. Klimatyzacja i nieustające chłodzenie to kolejne wyzwanie dla inżynierów projektujących konstrukcje wieżowców w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ale również i w pozostałych częściach świata. Wszystko w tym wypadku opiera się na wodzie, która pobierana jest bezpośrednio z można. Kiedy budowane są tak bardzo wysokie wieżowce stosuje się w nich ściany umożliwiające przepuszczanie nimi zimnej wody prosto z morza. To jedna część chłodzenia wieżowców. Jeśli uda się poprowadzić wodę poprzez szklane ściany to już jest niesamowity sukces. Ale drugą kwestią jest to, jak sprawić, żeby woda miała odpowiednie ciśnienie do tego, zęby z samego dołu przedostać się odpowiednimi rurami do samej góry? To jest problem, który rozwiązano przepompowniami na poszczególnych kondygnacjach wieżowców, dzięki czemu ograniczono spadek ciśnienia wody pnącej się w górę. Wobec tego przy budowie takiego wieżowca wykorzystuje się wodę do stworzenia ściany wodnej, przez którą ciężko jest przedostać się promieniom słonecznym ogrzewającym pomieszczenia wewnątrz budynku. To wszystko sprawia, że konstrukcje wieżowców postawionych na pustyni zamienionej w luksusowe miasto są wolne od przegrzewania się pomieszczeń. Ale jedno to chłodzenie ścian a drugie to schłodzenie i tak ciepłych i nagrzanych pomieszczeń. Woda na około wieżowca chroni go jedynie przed temperaturą, która w środku mogłaby potopić ludzi oraz otaczający ich sprzęt. Co nie znaczy, że temperatura nadająca się do przeżycia będzie temperaturą komfortową do funkcjonowania. W tym wypadku swoje zadanie realizuje już po prostu system klimatyzacji działającej zupełnie standardowo. Na koniec jednak chcielibyśmy zmusić do refleksji, czy to wszystko prowadzi Nas w dobrym kierunku. Czy oby tak ogromne wieżowce nie staną się kiedyś kolejną wieżą Babel? Być może, nie mniej jednak postawienie ich to prawdziwe budowlane mistrzostwo świata, które docenia przecież cały świat.

Dodaj komentarz