Samodzielne urządzanie mieszkania

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego, kupione za kredyt czy odziedziczone w spadku – nie ma to znaczenia, kiedy chcemy ładnie i modnie mieszkać.

Urządzanie mieszkania może stać się bardzo przyjemną czynnością, jeżeli tylko mamy już pewien zarys jego ostatecznego wyglądu. Na rynku wnętrzarskim znaleźć można mnóstwo pomysłów i inspiracji na urządzanie mieszkania i dopasować je do naszego gustu. Każdy szanujący się market budowlany posiada ofertę skierowaną do osób pragnących postawić na samodzielne urządzanie mieszkania . W gazetkach z ofertami znaleźć można pomysły na aranżacje wnętrz, a portale internetowe oferują często możliwość wizualizacji swojego mieszkania poprzez dodanie rzeczywistych wymiarów pomieszczenia. Dzięki temu możemy zobaczyć na ekranie monitora sypialnię w odpowiedniej skali, wyobrazić sobie jej układ i rozkład mebli. Możemy wybrać odpowiedni kolor ścian i podłogi, dostosować wielkość komody i łóżka i co najważniejsze, modyfikować poszczególne ustawienia i parametry. Każde pomieszczenie naszego domu możemy przenieść do wirtualnego świata i nadać mu nowy, odświeżony wygląd. Urządzanie mieszkania warto rozpocząć od ogólnej koncepcji, czyli stylu w jakim ma być zaaranżowane. Czy ma być to styl skandynawski, rustykalny, retro czy klasyczny zależy jedynie od naszej wyobraźni. Być może sypialnia i kuchnia urządzone będą w różnych stylach, co jest często praktykowane i świadczy o dojrzałości i dużej wiedzy o sztuce wnętrzarskiej. Należy unikać jednak mieszania poszczególnych stylów w jednym pomieszczeniu, np. eleganckich mebli i rustykalnych bibelotów. Wyglądać to będzie niespójnie i kiczowato. Każde pomieszczenie wymaga uwagi i dobrania odpowiedniego wystroju. Urządzając w mieszkaniu kuchnię, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. W tym pomieszczeniu ważne będzie ulokowanie poszczególnych sprzętów i mebli oraz odpowiedniej ilości szafek, aby pomieścić wszystkie niezbędne naczynia, akcesoria i produkty spożywcze. W kuchni ważne jest również utrzymanie higieny, więc należy dobrać odpowiednie materiały na podłogę, ściany i meble. Lepiej zrezygnować jest w tym pomieszczeniu z dywanów i wykładzin dywanowych na rzecz terakoty, która idealnie nadaje się do tego miejsca. Warto również zabudować sprzęty RTV i AGD by zachować ładny i schludny wygląd – nasz partner Terdeals.com przygotował niedawno ranking lodówek pod zabudowę, koniecznie tam zajrzyjcie!

W przedpokoju lub holu należy zadbać o odpowiednią szafę lub wieszaki, aby można było zdjąć okrycie wierzchnie. Niezbędnym elementem będzie również lustro, które oprócz swojej podstawowej roli, przyczyni się również do optycznego powiększenia pomieszczenia. Warto jest wybrać takie, które przykuje uwagę gości np. wyszukanym kształtem lub kontrastującym kolorem. Kiedy urządzanie mieszkania jest dla nas ważne, dużą wagę przykuwa się do sypialni. Jest to oaza spokoju i miejsce odpoczynku, lepiej więc zrezygnować z krzykliwych kolorów. Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko, należy więc szczególnie skupić się na jego doborze. Powinno być wygodne i jednocześnie starannie skomponowane z pozostałymi meblami. Warto zadbać o zagłówek, który ma nie tylko funkcję ochronną ściany przed wytarciami ale też dekoracyjną. Decydując się na zagłówek wybierać można wśród różnorodnych form, od skórzanych i pikowanych materiałów poprzez plastikowe panele aż do wyszukanych form z palet. Jeżeli w domu są małe dzieci, jest to bardzo istotny czynnik wpływający na urządzanie mieszkania . W tej sytuacji należy tak dobrać sprzęty i meble, aby najmłodsi domownicy czuli się bezpiecznie a rodzice ze spokojem wychowywali swoje pociechy. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na zabezpieczenie schodów odpowiednimi barierkami, a gniazdek specjalnie przeznaczonymi do tego celu osłonkami. Szczególną uwagę należy też zwrócić na podłogi – jeżeli dywany ślizgają się, trzeba użyć odpowiednich podkładek antypoślizgowych. Urządzanie mieszkania powinno być przyjemnością, aby potem wygodnie się w nim mieszkało.

Dodaj komentarz