Osiedla deweloperskie

W ostatnich latach obserwujemy nowy trend wśród deweloperów. Miasta rozrastają się, a deweloper coraz śmielej przenosi swoje inwestycje poza centrum, na obrzeża miast.

Podmiejskie dzielnice stają się często sypialniami dla biurowego, zatłoczonego centrum. Nie tylko duże miasta zyskają na rozbudowie, również w mniejszych miejscowościach, w promieniu do ok. 100 km od wielkich aglomeracji, kwitnie rynek deweloperski. Deweloper stawia tam nowe dzielnice, cieszące się dużym powodzeniem wśród poszukujących swojego lokum. Osiedla bloków i szeregowców konkurują ze skupiskami domków wielo lub jednorodzinnych. Nowo powstałe budynki są często ogrodzone, z własną wewnętrzną infrastrukturą, w której nie brakuje miejskiej zieleni, placów zabaw dla dzieci czy wybiegów dla psów. Obowiązkowo wyznaczone są miejsca parkingowe, niejednokrotnie po dwa na mieszkanie oraz dla tych zamożniejszych, miejsca w podziemnych garażach. Dużym powodzeniem cieszą się mieszkania bezczynszowe. Ich specyfika polega na tym, że budynki nie są zarządzane przez spółdzielnie mieszkaniowe tylko przez wspólnoty mieszkańców. Zaletą takiego rozwiązania są niższe koszty miesięczne, gdyż brak jest opłat dla administracji. Pobierane są miesięczne opłaty od mieszkańców, m. in. na podatki, fundusz remontowy czy media, jednak ich wysokość jest dużo niższa od czynszów administracyjnych. Mieszkańcy sami dbają o swoje budynki, dokonując niezbędnych prac remontowych czy rewitalizacyjnych. Rozwiązanie to jest dobre w przypadku nowych budynków, które świeżo oddał deweloper , gdzie ich stan wymagać będzie poprawy za kilka czy kilkanaście lat, kiedy już mieszkańcy zgromadzą odpowiedni fundusz remontowy. Budynki bezczynszowe często znajdują się w niskiej zabudowie, z przynależnym wspólnym ogrodem.
Wraz z rozwojem budynków mieszkalnych, często w ich najniższej kondygnacji znajdują się lokale użytkowe i handlowe.
Deweloper zaplanował tam miejsce na sklepy, lokale gastronomiczne, salony fryzjerskie i kosmetyczne, kwiaciarnie, apteki, poczta itp. Nowe osiedla stają się coraz bardziej samowystarczalne, dostarczając mieszkańcom najbardziej pożądane i niezbędne usługi dla ludności. W takich dzielnicach powstają też przychodnie zdrowia, szkoły, przedszkola i żłobki jak również budowane są nowe kościoły, aby zapewnić mieszkańcom komfort i wygodę.
Budowa nowych osiedli wiąże się z tym, że
deweloper ma obowiązek zapewnienia podstawowej infrastruktury drogowej poprzez skomunikowanie dzielnicy z pozostałą częścią miasta. Dzięki temu mieszkańcy mogą liczyć na nowe drogi, chodniki a coraz częściej również na trasy rowerowe. Należy jednak liczyć się z tym, że powstawanie nowych dróg nie zawsze idzie w parze z tempem powstawania nowych budynków. Wewnętrzne uliczki łączące poszczególne bloki ze sobą lub drogą główną często są prowizoryczne, zapewniające jedynie przedostanie się do domu, bywa że po piachu lub błocie. Tutaj decyzja o rozbudowie uzależniona jest od władz miasta. Świetnie rozwijają się też mniejsze miejscowości skupione wokół miast, stając się doskonałą alternatywą dla drogich mieszkań w dużym mieście. Młodzi ludzie, decydując się na kupno swojego pierwszego mieszkania, pod uwagę biorą cenę metra kwadratowego nieruchomości. Różnice w cenie wahać się mogą w granicach kilkuset złotych za metr kwadratowy. Jeśli mają do wyboru dwupokojowe mieszkanie na obrzeżach miasta lub trzypokojowe w tej samej cenie w pobliskim miasteczku, coraz częściej decydują się na tą drugą opcję. Ważny jest również fakt, że dojazd do pracy spoza miasta zajmie porównywalną ilość czasu co z dzielnicy zlokalizowanej na obrzeżach miasta. Komunikacja z peryferyjnymi dzielnicami rozwija się coraz bardziej, władze miast, na wnioski mieszkańców i rad dzielnic rozszerzają oferty miejskich przewoźników. Dla tych, którzy do pracy dojeżdżają pociągiem, dobrym rozwiązaniem stają się odleglejsze miasteczka, świetnie skomunikowane połączeniami kolejowymi. Wybór mieszkań, gdzie bezpośrednim sprzedawcą jest deweloper jest w miastach i miasteczkach bardzo duży. Nowe dzielnice powstają jedna za drugą, przyciągając potencjalnych kupców atrakcyjną lokalizacją. Niejednokrotnie powstają one wokół zalewów czy jezior, w pobliżu lasów i łąk. Daje to mieszkańcom okazje do wypoczynku po całym dniu pracy, do spędzenia czasu z rodziną na łonie natury, wśród zieleni.

 

Dodaj komentarz